baneri
Deklarate Ismet Rexhepi FASK

Deklarate Ismet Rexhepi FASK

 

Deklaratė


Ismet Rexhepi


Nėnkryetar i Federatės Auto Sporteve tė Kosovės


Duke i parė komentet e pasionantėve tė automobilizmit po e shoh tė arėsyeshme tė ju jap njė informacionin tė saktė se si kemi vendos tė kyqemi nė kėtė sport.

 

Siq e dini unė Ismeti Rexhepi qysh nga viti 1996 kam qenė i angazhuar nė basketbollin e Kosoves KB Prishtina.   Menjėher pas luftės e deri mė 2004 kam menaxhuar dhe ndihmuar klubin e basketbollit Prishtina.  Kam qene aq shume i angazhuar pas klubit basketbolistik sa qė firmėn time e kam lene pas dore, dhe nė nė njė moment-lodhje vendosi ti k'thehem firmės tė lėnė pas-klubit dhe ta stabilizoj me njė mundim tė madhė.

 

Pas informacioneve se basketbolli Kosovar po shkon te posht unė prapė me disa persona tė tjerė nga federata bėjm disa ndryshime pozitive me qėllim kėndelljen e basketbollit.  Aty kam kontribuar deri sa disa pėrsona nga klubi Prishtinės kishin bėrė njė kuvend fiktiv me qėllim mbylljen e klubit e qė u lejua nga federate e basketbollit prandaj nė shenjė proteste japė dorėheqje nga federata duke i ndihmuar klubit, derisa u bė njė marrėveshje mes dy palėve dhe e si rezulltat i asaj marrėveshje KB Prishtina po vazdhdon punėn. 

 

Si rezulltat i kėtyre aktiviteteve pėr njė kohė tė gjatė ‘’Eurogoma’’ dhe Ismeti nuk i ndihmuan autosportit gjithnjė tė vetėdishėm qė nuk ėshtė e drejt dhe shfrytezoj rastin tė  kerkoj falje tė gjithe atyre qė kanė kėrkuar ndihmese prej Eurogomes nė periudha tė caktuara dhe ne nuk ju kemi pergjigjur.!  Prandaj e ndiej si obligim tė bėjm diqka sa mė shpejt per kėtė sport.

 

Nė Shtator tė 2012 njė grup i Eurogomės ishim pjesėmarrės nė garėn e motorave Moto GP nė San Marino.   Para dy jave kamė pėrcjell njė praktikė tė Formullės 1 nė Monte Carlo dhe ky ka qenė momenti vendimtar kur kam vendos unė me firmėn time pėrfundimisht qė tė bėjmė diqka pėr kėte sport.

 

Prandaj me tu k'thyer nga euro-tripi kam kėrkuar nga shefi i servisit Sedati nė zonėn industriale  qė t'ma kontakton dikė qė mirret me automobilizėm.  Pas nje kohe tė shkurter nė zyrėn  time ėshtė paraqitur  shefi i servisit dhe njė person me nofkėn Dunda  tė cilit i kemi tregu pėr iniciativėn,  nga ai kemi marre disa informacione pėr autosportin nė Kosovė  dhe  kemi kėrku qė t'na njofton me pėrsona te tjere te klubeve.

 

Shumė shpejt atė mbrėmje jemi taku nė Rings me Dundėn, Gazmend Gashin dhe garuesin Shkelzen Lajqi.  Nga ky takim kemi  marė informacione shtes prandaj nga ata kemi kėrku takim me kryetarin e federatės.

Ditėn tjeter jemi takuar me kryetarin  e federatės Menduh Daka, dhe me perfaqesuesit tė federates Gazmend Gashi dhe Ernest Daka.      

 

Gjatė kėtij takimi tė gjithė u pajtuam pėr gjendjen e keti sporti dhe hapat qė duhemi ti marrim  konkretisht,  organizimin e klubeve dhe organizimin e institucionit mė te  lart te  k'ti sporti vet FASK-ut. Ashtu qė unė  kam kėrku nga kryetari qė te ftoj njė drek antarėt tjerė tė federatės perfaqesues tė AutoKlubeve tė cilėt u njoftuan pėr qėllimet tona dhe rrugėn kah duhet tė shkoj FASK.

 

Pėr ti realizu kėta objektiva unė kam pranu postin e nėnkryetarit tė FASK-ut dhe sė bashku me kryetarin Menduh Daka, nėnkryetarin Agron Dida dhe tė gjith anėtarėt tjer tė FASK-ut, si  sekretari Abit Rama dhe perfaqsust : Nexhat Kovaqi,  Muhamed Morina, Nevzat Karabegu, Ernest Daka ,Gazmend Gashi dhe Selim Tahirsylen. 

 

Si rezultat i kėtijė takimi vendosėm se do tė bėjmė pėrpjekjen pėr pregaditjet dhe konsolidimin e federatės. U more vendim se gara e radhės tė organizohet nga federata nė Prevallac tė Prizrenit me njė organizim sa ma tė mirė.

 

Tė njėjtėn kohė, jemi nė kėrkim tė objektit ku do ti rregullojm zyret e federatės tė kompletuara me tė gjithė inventarin e nevojshėm pėr tė punuar  nė drejtimin e hartimit tė politikav se c'ka duhemi tė bėjm qė ky sport tė jete sa mė i organizuar.

 

Presim ndihmėn e tė gjithė pasionantėve tė kėti sporti qė vėrejtjet dhe idete e tyre ti adresojn tek ne sepse ato mund tė na mdihmojn shume e sidomos mua qė  ende nuk I ndi gjėrat si ju sepse pasioni Im ėshte basketbolli por me shpres qė nuk do  t'ju zhgėnjejmė.

 

Pėrshendetje,

Nėn kryetari ‘FASK’ Ismet Rexhepi

Nje informacion shtesė, sot ‘FASK’ ka takim me te gjithė perfaqėsuesit e veturave (Auto-sallonet) per inkuadrimin e tyre nė autosport.

 

baner
Bashkohu me ne Facebook dhe Twitter
Video e Dites